20 Yıl Önce 20 Yıl Sonra

Aşağa gitmek

20 Yıl Önce 20 Yıl Sonra Empty 20 Yıl Önce 20 Yıl Sonra

Mesaj tarafından Misafir Bir Paz Ocak 18, 2009 6:03 pm

Galatasaray ve Steaua Bükreş 20 yıl önce de karşı karşıya gelmişti. Bir tarafta Cüneyt Tanman, Erhan Önal, Metin Yıldız, Yusuf Altuntaş gibi isimler diğer tarafta Hagi, Piturca, Lacatus, Rotariu gibi isimler vardı.Galatasaray’ın Avrupa’ya açılımının ilk önemli başarısı olarak hafızalara kazınan Şampiyon Kulüpler’de iki takım 20 yıl önce karşı karşıya gelmiş, ancak Hagi, Lacatus, Rotariu ve Piturca gibi efsane isimlerin yer aldığı kadroyu Galatasaraylı futbolcular durduramamıştı. 5 Nisan 1989’daki randevuya gidiyoruz. O gün forma giyen, kadroda bulunan isimlerle geçmişten günümüze bir yolculuğa çıktık. Bakın neler söylediler…

Cüneyt Tanman: 20 yıl önce Steaua Bükreş Avrupa’nın en iyi takımlarından biriydi. Ayrıca o ekip Romanya tarihinin de en kaliteli kadrosuydu. Hagi’nin, Petrescu’nun, Piturca’nın, Rotario’nun, Dimitrescu’nun genç olduğu dönemlerdi. Onun dışında fizik olarak üstünlükleri vardı. Saha şartları da oldukça kötüydü. Seyirci baskısı da had safhadaydı. Fizik gücü, agresif futbol Rumenleri bir adım öne çıkarıyor.

Bülent Korkmaz: O günkü Steaua ile bugünkü arasında dağlar kadar fark var. O takım aynı zamanda Romanya Milli Takımı’nın da iskeletini oluşturuyordu. Ateşli seyircisi vardı bugünkü gibi. Kurada mevcut takımlar içerisinde en uygun olanı çekti Galatasaray. Ancak hazır olmamaları onların en büyük handikapları. Steaua Bükreş de güçlü bir takım. Galatasaray’ın işi hayli zor olacak.

Erhan Önal: 1989 yılındaki kadroları göz önüne getirdiğimiz zaman iki ekip de oldukça kaliteliydi. Tabii o gün orada verilmeyen golümüz sonucu elenmiştik. O maçta iyi bir skor alsaydık finale kalırdık şüphesiz. Yine de Türk futbol tarihinin en önemli başarılarından biriydi yarı final.

Yusuf Altuntaş: Galatasaray’ın 20 yıl önce de çok kaliteli kadrosu vardı. Hatta diyebilirim ki bizim dönemdeki kadro daha iyiydi. Romanya’da teknik direktörümüz Mustafa Denizli tarihi bir hata yaparak yenilgide baş sorumlu oldu. O gün Bülent Korkmaz gibi genç ve dinamik bir oyuncuyu oynatsaydı durum farklı olurdu. Hagi’yi tutmakla görevli iki kişi olunca ister istemez eksik oynadık.

Tanju Çolak: İki takım da 20 yıl öncesinden çok farklı durumda. Steaua Bükreş o dönemde önemli bir markaydı. Ne var ki bugün o kimliklerinden çok uzaktalar. O gün için Steaua’yu eleyip finale kalmak imkansız gibiydi. Bugün Galatasaray daha üst seviye bir takım ve çekinilen bir ekip.

İsmail Demiriz: Steaua çok farklıydı. Hagili, Piturcalı kadro Avrupa’nın gündemindeydi. Yarı finale kadar birlikte yürümüştük. Ancak ilk maçta hakemler ön plana çıkmıştı. Verilmeyen penaltı ve gol vardı. O kadar iyi bir kadrosu olmasına rağmen zorlamıştık. Bugün Steaua Bükreş çok güçlü değil.

Metin Yıldız: Steaua takımı iyi bir kadroya sahipti. Çok güçlüydüler ve finalde oynadılar. Galatasaray’ın da Avrupa’da çıkış yakaladığı bir dönemdi. Bugüne geldiğimiz zaman, özellikle oynanan ilk maçtan sonra sonuç Steaua lehine gibi duruyor. Yine de Ali Sami Yen’de izlediğimiz Steaua büyütülecek bir takım değil. Sorun Galatasaray’ın istenilen düzeyde olmaması.

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz